Brak jednoznacznej definicji, gdyż bardzo trudno jest zdefiniować programowanie neurolingwistyczne, można byłoby powiedzieć, że :
PROGRAMOWANIE NEUROLINGWISTYCZNE JEST METODOLOGIĄ OSIĄGANIA DOSKONAŁOŚCI
NLP przyjmuje różne postacie, ze względu na ludzką chęć zysku. Programowanie neurolingwityczne daje nieprawdopodobne rezultaty, dlatego Ci, którzy chcą je ukryć po cichu uczą się technik a głośno wskazują na jej jego ciemną moc.
Albert Einstein powiedział “Większość najważniejszych koncepcji jest prosta i może na ogół zostać wyrażona językiem zrozumiałym dla każdego”.
W neurolingwistycznym programowaniu wykorzystano osiągnięcia: językoznawstwa, teorii systemów, ekologii, psychologii poznawczej i behawioryzmu.
Językoznawstwo:
Teoria systemów i ekologia:
Psychologia poznawcza i behawioryzm:
Programowanie neurolingwystyczne wywarło znaczący wpływ m.in. na psychoterapię, doradztwo, sprzedaż, coaching czy doradztwo
Sam skrót NLP odnosi się do trzech sfer:
Co to oznacza?
Oznacza to, że nasza percepcja rzeczywistości nie jest rzeczywistością, ale naszą własną jej wersją, wizją, gdzie zastosowaliśmy rozmaite własne generalizacje czyli jest naszą własną mapą.
Nie ma zatem dwóch osób mających taką samą mapę. Dlatego też patrząc na jedną rzecz, uczestnicząc w jednym wydarzeniu, sytuacji, każdy odbierze ją, zobaczy w innym świetle przez inne własne odwzorowanie. Chociaż wszyscy mamy podobną strukturę neurologiczną, u każdego jednak funkcjonuje ona inaczej.
Nieświadome posiadanie własnych Map, jest często przyczyną problemów w komunikacji, gdyż próbujemy narzucić innej osobie własną Mapę oraz nie zakładamy nawet, że ktoś na to samo, może spojrzeć nieco inaczej niż my.
Ucząc się rozpoznawania struktury Map innych osób uczymy się “widzieć świat ich oczami” i dzięki temu rozumieć I odnosić się do nich z szacunkiem.
Nasze zmysły poddają naszej uwadze pewne aspekty świata, które poprzez procesy neurologiczne, filtry, tworzą nasze wartości, przekonania, kryteria (reguły) i możliwości. Często możemy je wyrazić świadomie, choć większość czasu działają poza naszą świadomością i nie zdajemy sobie sprawy, że możemy je zmieniać tak, aby służyły nam w lepszy sposób.
Kiedy przepuszczamy wodę przez filtr, nie wszystko przez niego przenika. Podobnie informacje “wpływają” ze świata zewnętrznego, a wynikiem jest to (język i zachowanie), co pozostanie po usunięciu (odfiltrowaniu “niepotrzebnych” informacji), zniekształceniu (narysuj żyrafę z głową słonia) i uogólnieniu (wszystkie rude kobiety mają ognisty temperament).
Od tego, jakie mamy przekonania o świecie, zależy sposób, w jaki wchodzimy w interakcje ze światem. Najczęstszym ograniczeniem, jakie nam się zdarza, są nasze przekonania. Mamy przekonania dotyczące duchowości, świata, naszych możliwości, środowiska, dobra i zła, sprawiedliwości i niesprawiedliwości oraz tego, czy możemy, czy nie możemy czegoś zmienić.
W ebooku znajdziesz nastepujące informacje:
Powodzenia
Anna Nitkiewicz-Jankowska i Grzegorz Zięba