JAK OSIĄGNĄĆ PORAŻKĘ PLANOWANIA? SPRAWDZONE METODY
5 września 2019
PIĘĆ ELEMENTÓW ZWYCIĘSKIEJ MARKI OSOBISTEJ. CZYLI DLACZEGO ODBIORCY MAJĄ KUPOWAĆ CIEBIE ?
9 września 2019

EMOCJE – DZIAŁASZ SIŁĄ CZY WŁASNĄ MOCĄ?

SIŁA CZY MOC … jedna i druga strona ludzkiej natury jest w Nas, z jednej i drugiej strony naszej osobowości i pakietu emocji korzystamy.

Siła i jej pakiet stanów (wg dr D. R. Hawkinsa to zestaw takich stanów emocjonalnych jak: wstyd, wina, apatia, smutek, strach, pożądanie, złość, duma, odwaga), zazwyczaj działa na „coś”, czemuś się przeciwstawia, ma konkretny kierunek, z czymś się nie zgadza, może być dynamiczna i statyczna, zamazuje nam odbiór rzeczywistości. Tutaj energia się wyczerpuje.

Moc – działanie odwrotne do siły (wg dr D. R. Hawkinsa to zestaw takich stanów emocjonalnych jak: neutralność, ochota, akceptacja, rozum, miłość, radość, pokój, oświecenie), ona daje energię, pozwala wyostrzyć percepcję, pozbyć się zbędnych filtrów, ona wzmacnia, napędza, pozwala kreować.

Z fizyki wiemy, że MOC to stosunek pracy do czasu, zatem przekładając to, na rozwój własny, Twoja MOC uzależniona jest od pracy nad sobą jaką wykonasz poświęcając temu odpowiedni czas.

Kilka metod, sposobów, aby wzmacniać swoją MOC i ustrzec się SIŁY.

GŁASKI

Termin „głasków” wprowadził Eric Berne, twórca analizy transakcyjnej. Głaski są pewnymi sygnałami uznania, potwierdzenia wartości, ważności danej osoby. Mogą one przejawiać się w formie pochwał słownych, gestów, prezentów i wszystkich innych form, które sprawią, że obdarowana strona poczuje się lepiej, bardziej wartościowa. Dają one nam energię na różnych poziomach: emocjonalnych, psychicznych i witalnych, dlatego każdy z nas takich głasków potrzebuje i nic w tym złego, pod kilkoma warunkami:

 1. Głaski muszą być szczere
 2. Głaski nie mogą warunkować naszego funkcjonowania.

Co robić, gdy czujemy, że takich oznak zewnętrznych nam brakuje? Trzeba działać, jak w fizyce, gdyż akcja rodzi reakcję, jest przyczyna i skutek. Najprostszym sposobem jest – DAWAĆ SZCZERE GŁASKI INNYM.

SŁOWO I JEGO MOC

Performatywna moc słowa, słów które działają i dokonują zmian… jak zasady czy pismo uznane za święte. Zapewne masz takie słowa, sformułowania, a może cytaty.

Warto je mieć spisane, mieć do nich dostęp, mieć je na widoku. Zrób to, pomyśl jakie emocję wywołują u Ciebie i podobnie, jak w przypadku „głasków” wypowiadaj je na glos, tak często, jak to tylko możliwe. Używaj tych słów, a będą również kierowane do Ciebie. Samo użycie słowa, jest jak używanie narzędzia… efekt będzie, nie wierz, sprawdź i przekonaj się!

ŚWIATŁO

Rola światła jest niedoceniona, a należy na nie patrzeć w różnych jego funkcjach, gdyż:

 • dostarcza składników dla różnych procesów życiowych – wzrostowych n. roślin,
 • wpływa na emocje – depresyjnie wpływający mrok i witalne znaczenie promieni słonecznych,
 • ma znaczenie symboliczne – archetypy ciemnej i jasnej strony mocy.

Można by się tu rozwodzić nad różnymi ujęciami i znaczeniami światła, jednak ważne jest, aby:

 • w miarę możliwości przebywać i pracować w jasnych pomieszczeniach,
 • wystawiać się na promienie słoneczne – z umiarem,
 • korzystać maksymalnie ze światła naturalnego a nie sztucznego,
 • przebywać wśród osób, które dają nam odczuwalne poczucie światła, niektórzy mówią o aurze ale nie każdy ją widzi u innych.

Co robić, aby działać MOCĄ?

 1. Dbać o głaski ale nie dać się im zniewolić za wszelką cenę
 2. Dbać o własne słowa i te, które dobrze na nas wpływają
 3. Zadbać o odpowiednią ilość i jakość światła i światłych ludzi wokół.

Mechanizm oddziaływania głasków, słów i światła wpływają na kształtowanie emocji, a te mają wpływ na naszą tożsamość, osobowość, postawę a co za tym idzie, także na budowanie siebie, własnej marki osobistej.

Działaj z poziomu MOCY, o którą należy zadbać i pielęgnować każdego dnia .

Zapraszam do artykułów:

 • https://annanitkiewiczjankowska.pl/przekraczanie-poziomow-swiadomosci-dr-g-r-hawkinsa-kilka-ciekawostek/
 • https://annanitkiewiczjankowska.pl/zrozumiec-dr-d-hawkinsa-i-jego-poziomy-swiadomosci-czyli-prostym-jezykiem-o-trudnych-rzeczach/
 • https://annanitkiewiczjankowska.pl/czym-jest-technika-uwalniania-technika-uwalniania-cz-1/
 • https://annanitkiewiczjankowska.pl/jak-radzimy-sobie-z-uczuciami-ktore-nas-nie-wspieraja-technika-uwalniania-cz-2/

Powodzenia – Ania