Emocje a pewność siebie

Emocje jako niczym nieokiełzany przepływ energii (nie wnikając, co jest jej źródłem) wywołują u nas określone myśli, albo odwrotnie, w zależności jakiego podejścia będziemy się trzymali. Jedno jest pewne, za emocją i myślami idzie dalej nasza postawa a ta już jednokierunkowo wpływa na działanie.

Zapewne znasz ten schemat, dlatego nie będziemy teraz wnikali w jego szczegóły. Jeśli masz ochotę poczytać na ten temat więcej zapraszam do lektury kilku wcześniejszych wpisów na blogu dotyczących – techniki uwalniania czy mentalnego bałaganu i chaosu w naszych umysłach.

Jak pozbyć się emocji nie wspierających?

Praktyczna wskazówka na pozbycie się części emocji określanych przez nas niewspierająych, dotyczy języka korzyści, a mianowicie określeń „nie wolno”, „muszę” należy zastąpić sformułowaniem „wolałbym” lub konstrukcją „wolałbym…., ale…”.

Konsekwencje pojawiania się pewnych emocji

Konsekwencją pojawiania się pewnych emocji są również zmiany fizjologiczne w organizmie (wzrost ciśnienia, przyspieszone bicie serca itp…. z całą pewnością nie jest Ci to obce) i można je nazwać „reakcjami niewerbalnymi”, po których następuje interpretacja poznawcza, kończąca się niejednokrotnie tzw. ekspresją werbalną. Możliwe są zatem dwa poniższe wnioski:

Wniosek – emocje kształtują również spostrzeganie. Zauważono pewien mechanizm, a mianowicie zdarzenie powoduje powstanie pewnej myśli lub przekonania, a konsekwencją tego jest pojawienie się pewnego uczucia czy emocji.

Wniosek – myśli wywołują emocje. Na ekspresję emocji wpływać będą zdecydowanie: osobowość, kultura, płeć, rola, konwencja społeczna czy lęk przed ujawnieniem.

Nasze myślenie a co za tym idzie zachowanie może być: racjonalne i irracjonalne, wymuszone i niewymuszane, przemyślane i nieprzemyślane. I tak można by mnożyć różne kombinacje, które dowodzą jednej z praw dotyczących człowieka – jesteśmy skomplikowanymi istotami albo takimi się sami czynimy. Przy każdym z tych rodzajów kombinacji biorąc pod uwagę percepcję i całą gamę czynników wewnętrznych i zewnętrznych, którym podlegamy, popełniamy liczne błędy.

Jakie popełniamy błędy przy irracjonalnym myśleniu?

Irracjonalne myślenie może powodować obezwładniające emocji i najczęstsze ludzkie błędy w tym zakresie dotyczą:

-błędu doskonałości – przekonanie, że wartościowa osoba radzi sobie ze wszystkim,

-błędu aprobaty – chęć akceptacji,

-błędu powinności – powinno coś być,

-błędy nadmiernego uogólnienia – używanie określeń: często, zawsze, nigdy itp.,

-błędu sprawstwa – antyasertywność,

-błędu bezsilności – np. przekonanie, że kobieta ma gorzej,

-błędu katastroficznych oczekiwań – pesymizm.

W jaki natomiast sposób można minimalizować obezwładniające emocji? Poniżej kilka propozycji:

-obserwuj własne emocje,

-zaobserwuj jakie zdarzenia wyzwalają negatywne uczucia,

-zapisuj rozmowy z sobą w takich sytuacjach,

-spieraj się z irracjonalnym przekonaniem.

Powodzenia

Ania