CO JEST WAŻNE W BUDOWANIU PEWNOŚCI SIEBIE?

„Bezczynność rodzi wątpliwość i strach. Działanie rodzi zaufanie i odwagę. Jeśli chcesz zwyciężać strach, nie siedź w domu, rozmyślając o nim. Wyjdź i zacznij działać” (Dale Carniegie)

Pewność siebie to działanie pomimo odczuwania strachu. To chyba najprostsza definicja pewności siebie. Zakłada ona współistnienie min. trzech procesów:

 – proces związany z odczuwaniem emocji strachu, 

– proces związany z działaniem,

– proces związany z odczuwaniem pewności siebie. 

Zatem jak nie trudno się domyślić, pomiędzy tymi procesami istnieje ścisły związek. 

Strach może być na początku tej sekwencji a pewność siebie na jej końcu. Istotny jest jak zawsze wypełniający cały proces środek, a więc działanie. Bez działania nie ma możliwości nabycia pewności siebie i likwidacji strachu. 

Co zrobić zatem, aby zacząć działać?

Pojawia się szybka odpowiedź, trzeba nabyć motywację do działania. Tylko czy aby na pewno i czy tylko to oraz jak to zrobić ?

„Motywacja przychodzi wtedy, kiedy robisz rzeczy, które lubisz, a nie wtedy, kiedy o nich myślisz. A robisz je skutecznie tylko wówczas, kiedy masz swoje mocne i szczere DLACZEGO?” „DLACZEGO  pozwoli Ci żyć własnym życiem i realizować własne cele, a nie cele innych” (A. Wikiera)

To jest jedno z rozwiązań o którym dzisiaj chciałam Wam napisać, rozwiązań które opisuje Artur Wikiera w swojej książce, notabene polecam, ciekawa lektura.

O motywacji mówi się bardzo dużo i w różnych aspektach, natomiast teraz chciałam tylko przedstawić dziesięć zasad, reguł, które składają się na „alfabet motywacji” o którym pisze A. Wikiera, a są nimi:

 1. Fundamenty świadomości – poznaj własne wartości, przekonania oraz rozwijaj samoświadomość.
 2. Szanse – pewność siebie – jeśli podjeżdża autobus z otwartymi drzwiami, nie zastanawiaj się tylko wskakuj. Twój los w twoich rękach, daj sobie prawo do popełniania błędów, nie żyj przeszłością, nie chowaj urazy.
 3. Wykorzystaj talenty, które nosisz w sobie – masz ich więcej, niż jesteś w stanie sobie wyobrazić. „Nie możesz cały czas prowadzić gry wstępnej ze swoim talentem, musisz w końcu przejść do rzeczy”, rozwijaj się. 
 4. Marzenie i cele pomostem do rezultatów  – „Masz dziś właśnie to, czego chciałeś!” „Pomostem między marzeniami a celami jest ludzka determinacja, okraszona skupieniem, właściwą postawą, cierpliwością, pokorą, działaniem i samodyscypliną”.
 5. Powiedz TAK swoim możliwościom – poukładaj cele. Szukaj codziennie składników do paleniska Twoich przyszłych osiągnięć i nie zadowalaj się podpałką.
 6. Pieniądze szczęścia nie dają, ale … dają możliwości.
 7. Czas – każdy go ma tyle samo, wykorzystaj go jak najlepiej.
 8. Czy wszystko będzie ci sprzyjać? Nie, dlatego bądź na to gotów.
 9. Najbardziej pożądane umiejętności świata – ukształtowany nawyk jest aktem tysięcy powtórek, w myśl zasady, że kluczem do bramy sukcesu jest powtarzalność.
 10. Najpotężniejsza technika przekonywania, a zarazem wywierania wpływu
  • Dzielenie się z innymi jest wielkim darem, nie do oceniania. Jeśli zaczniesz to robić, automatycznie uruchomisz moc sprawczą zwrotnej dobroci
  • Życie jest jak echo, odda, co mu dasz. Im więcej dajesz, tym więcej oczekuj.
  • Wiara, determinacja i brak akceptacji dla własnych ograniczeń to Twoja ścieżka, utkana z puzzli Twojego sukcesu
  • To co nas odróżnia od zwierząt, to moc dokonywania świadomych zmian na poziomie logicznych wyborów
  • Determinacja wykuta w ogniu samodyscypliny zamienia chłopców w mężczyzn, a dziewczyny w kobiety

Propozycja ciekawa, warta zastanowienia i jedno jest pewne. Z jakichkolwiek reguł będzie się składał Twój dekalog pewności siebie, motywacji, to najważniejsze jest to, aby pozwalał Ci działać pomimo odczuwanego strachu, lęku i braku pewności.

O zasadach pewności siebie i jego podstawie już pisałam, zapraszam do wcześniejszych artykułów.

Pozdrawiam

Ania

BIBLIOGRAFIA

 • Wikiera A.: Alfabet motywacji. Powiedz Tak swoim talentom budząc uśpione możliwości. Wydawnictwo Poltex, Warszawa 2015.