#4 METODY, TECHNIKI, STRATEGIE – Swish Pattern – pewność siebie
20 grudnia 2018
Anatomia PEWNOŚCI SIEBIE
13 marca 2019

#5 METODY, TECHNIKI STRATEGIE – Reguła 5 sekund

„Reguła 5 sekund” zmienia wszystko, choć uczy tylko – jak się zmieniać

Najbardziej oczywiste realia często są dokładnie tymi, które najtrudniej dostrzec, zgodnie z powiedzeniem „najciemniej pod latarnią”, które zapewne znasz.

Bardzo często my sami stanowimy „problem” niezrealizowania planów, wprowadzania zmian, a po „przełamaniu się”, stajemy się jednocześnie rozwiązaniem. I jak to zrobić, aby się „przełamać”? Odpowiedzią może być opisywana reguła.

Pierwsza myśl o pewnych działania ma stać się początkiem odliczania – 5 -4 -3 -2 -1 i START DZIAŁAMY – ot i cała reguła. Działanie powoduje motywację albo zrobienie czegoś co już będzie zrobione i nie ma sensu się nad tym dalej zastanawiać ani roztrząsać.

Jakie są korzyści stosowania reguły 5 sekund:

  • przebudzenie wewnętrznego lidera, geniusza, mistrza, specjalisty itp. – jak zaczniesz coś robić od razu to zobaczysz, że jest to możliwe i nie zastanawiasz się czy to dobry moment, tylko co najwyżej, jak usprawnić to działanie następnym razem – LEPIEJ COŚ ZROBIĆ NIEPORADNIE NIŻ CZEKAĆ NA NIGDY NIE NADCHODZĄCE DOSKONAŁE DZIAŁANIE,
  • przełamanie się do wykonania rzeczy na którą nie mamy ochoty – tutaj nie muszę Cię przekonywać, że każdy z nas ma takie czynności i najlepiej robić je odrazu bez namysłu, gdyż w tej dziedzinie bijemy rekordy pojawiania się powodów, aby czynność tą przełożyć na później, a czasami są różne tego konsekwencje – NIE CHCE CI SIĘ ĆWICZYĆ TO 5-4-3-2-1- I ĆWICZ, NIE CHCE CI SIĘ WSTAĆ Z ŁÓŻKA JAK ZADZWONI ZEGAREK TO PO JEGO USŁYSZENIU MYŚLISZ 5-4-3-2-1- I WSTAJEMY.
  • umocnienie wpływów np. w pracy – podejmowanie decyzji szybko, zawsze podnosi autorytet, a jeśli popełnisz błąd, to zareagowanie w ciągu 5 sekund i wystosowanie odpowiedniego komunikatu dodatkowo dodaje punktów profesjonalizmowi, możesz regułę wykorzystać na zebraniach, podczas przełamania się do  rozmowy z szefem np. o podwyżkę
  • wzrost produktywności – nie czekasz, działasz, jak działasz pojawia się motywacja,
  • umiejętność wychodzenia ze strefy komfortu w zasadzie na zawołanie – nie ma sytuacji, w których nie wiesz jak się zachować, albo brak Ci śmiałości do zrobienia czego, po prostu to robisz,
  • obserwacja siebie – może np. dać to podpowiedź o sytuacjach, które odbierają Ci pewność siebie, a ich znajomość oraz umiejętność stosowania reguły, tą pewność siebie buduje – REGUŁA POMAGA ĆWICZYĆ CIERPLIWOŚĆ, ZANIM WYBUCHNIESZ I POŻAŁUJESZ TO 5-4-3-2-1 I CISZA, WESTCHNIJ
  • szybkie wprowadzanie zmian – wszelkie zmiany budzą niepokój, gdyż trzeba będzie wyjść ze strefy komfortu lu przystosować się do realiów, których nie znamy, traci grunt pod nogami, pewność działania i staramy się ten moment oddalić,
  • pomoc w walce z nałogami – trudne, ale możliwe, należy sprawdzić i zrobić to.

Decyzje podjęte niejako bez namysłu, automatycznie, po 5 sekundach, odważnie, sprawiają iż mózg nie ma nic do powiedzenia, nie zdąży wyciągnąć z zakamarków naszej podświadomości argumenty przeciw, wymówki itp. a Ty idziesz i działasz za głosem serca i co najważniejsze od razu.

Jesteś o jedną decyzję od zupełnie innego życia!

Z całą pewnością o regule tej będę jeszcze pisała, a jeśli masz ochotę to szczerze polecam książkę Mel Robbins „Reguła 5 sekund. Masz wszystko , czego potrzebujesz aby odmienić swoje życie”, Wydawnictwo Galaktyka, Łódź 2017.

PS. Istnieje jedna świetna anegdota, którą opowiedział David Foster Wallace przy rozdaniu dyplomów w 2005 roku, a która świetnie wpisuje się w powyższą regułę:

Płyną obok siebie dwie młode rybki i w pewnej chwili spotykają starszą rybę płynącą w przeciwnym kierunku, która zaczepia je i mówi: „Cześć dzieciaki, jak woda?” Dwie młode rybki płyną jeszcze przez jakiś czas, aż wreszcie jedna z nich łypie na druga i pyta:”Co to do diabła woda?”.

Powodzenia

Ania